Południe? Wschód czy zachód? Jakie jest najbardziej optymalne ułożenie paneli PV?

Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej jednym z pierwszych wyzwań jest możliwość odpowiedniego usadowienia instalacji. Jakie jest najlepsze położenie paneli? W którym kierunku najlepiej montować instalację? Czy nachylenie modułów ma znaczenie?

Kierunek południowy – najlepszy, ale nie jedyny…

Na naszych szerokościach geograficznych najbardziej optymalnym ustawieniem paneli fotowoltaicznych jest kierunek południowy oraz nachylenie paneli około 35 stopni. W rzeczywistości nie zawsze jest możliwość takiego ustawienia instalacji. Poniższa tabela pokazuje procent promieniowania słonecznego docierającego na powierzchnię w zależności od kąta ustawienia paneli (oś pionowa) oraz azymutu (oś pozioma).

Rys. 1. „Procentowa wielkość promieniowania słonecznego docierająca na powierzchnię w zależności od kąta ustawienia paneli (oś pionowa) i azymutu (oś pozioma)”

Jak widać instalacje fotowoltaiczne skierowane na południowy wschód oraz południowy zachód powodują nieznaczne straty w produkcji energii elektrycznej. Oznacza to, że nie jest potrzebne budowanie specjalnych stelaży, które pozwolą na osiągnięcie kierunku idealnie południowego a w większości przypadków spowodują utratę gwarancji produktów oraz zagrożą bezpieczeństwu ludzi i instalacji (przykład przytoczony na rys. 2).

Rys.2. „Przykład podniesienia instalacji PV. Źródło fanpage na Facebook „Janek PV”

 

 

Instalacja na połaciach wschodnich i zachodnich

W wielu przypadkach spotykamy się z pytaniem, czy instalacja może być zamontowana na dachu Klienta, który ma dach kierowany na wschód oraz zachód. Odpowiadamy – jak najbardziej TAK.

W takim przypadku najczęściej doradzamy równomierne rozłożenie instalacji na dwóch połaciach oraz delikatne przewymiarowanie wielkości instalacji, tak aby rzeczywiste wartości wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii pokrywały się z realnym zapotrzebowaniem gospodarstwa. Przy takim posadowieniu instalacji możemy też dobrać falownik o mniejszej mocy (co zazwyczaj idzie w parze z jego ceną).

 

Instalacja na gruncie

Jeżeli dach domu jest mały lub ma zacienienia jako instalatorzy często polecamy instalację na gruncie. Jest to świetna opcja jeżeli dysponujemy niezagospodarowanym miejscem przy domu. Póki co instalacja na gruncie łączy się z koniecznością zapłacenia VAT w wysokości 23 % (w przypadku domów mieszkalnych zazwyczaj jest to 8% VAT), ale dochodzą do nas słuchy, że trwają pracę nad ujednoliceniem stawek podatku. Czekamy z niecierpliwością 🙂

EDIT 2020: Podatek na instalacje fotowoltaiczne na gruncie wynosi 8 %!

Na koniec

Warto pamiętać, że każda instalacja jest osobnym projektem. A jako instalatorzy do każdego projektu podchodzimy analizując szereg zmiennych takich jak: wielkość i nośność dachu, zacienienia, możliwość montażu itp. Dzięki temu jesteśmy w stanie doradzić najlepszą opcję.

Skontaktuj się z nami:

Tags: ,