Panele poli a monokrystaliczne – które wybrać?

Panele fotowoltaiczne są podstawą każdej instalacji PV. W wielu przypadkach przy przeglądaniu ofert na instalacje fotowoltaiczne możesz natknąć się na podział paneli fotowoltaicznych na polikrystaliczne i monokrystaliczne. Czym one się od siebie różnią? Jak ten podział wpływa na cenę oraz wydajność? Które lepiej wybrać? Na te pytania postaramy się Wam odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Jak powstają ogniwa?

Zarówno panele polikrystaliczne jak i monokrystaliczne składają się z wielu połączonych ze sobą ogniw. Również materiał, który buduje ogniwa - krzem - dla obu typów paneli jest taki sam.

Aby móc generować energię elektryczną pod wpływem promieni słonecznych krzem musi mieć postać krystaliczną i to właśnie technologia przetwarzania krzemu na ogniwa jest częścią różniącą oba typy modułów.

Znalezione obrazy dla zapytania silk photovoltaic lab

Proces produkcji ogniw polikrystalicznych nie jest skomplikowany. Bloki krzemu łączy się i krystalizuje w jedną dużą bryłę. Odbywa się to w temperaturze 1500 stopni C. Po ochłodzeniu bryły zostaje ona pocięta na cienkie plastry. W dalszym kroku następuje czyszczenie materiału, nakładanie powłoki anty-refleksyjnej oraz przewodów elektrycznych. Stosunkowo prosta produkcja ogniw polikrystalicznych przekłada się na ich niższą cenę.

W przypadku ogniw monokrystalicznych proces produkcji jest bardziej skomplikowany. Jak sama nazwa wskazuje („mono”= pojedynczy) ogniwo monokrystaliczne zbudowane jest z jednego, solidnego kryształu. Co ciekawe – proces produkcji ogniwa monokrystalicznego został nazwany na cześć polskiego chemika – Jana Czochralskiego. Sam proces polega na stopieniu wysokiej czystości polikryształków krzemu, do których wprowadza się zarodek kryształu, czyli pojedynczy blok krzemu, z którego powstanie cały kryształ. Cały proces trwa 48 godzin, po którym otrzymuje się duży, cylindrycznie uformowany monokryształ krzemu. Jest on następnie cięty na plastry, układany oraz opleciony przewodami. Zbiór tak powstałych ogniw nazywany jest panelem fotowoltaicznym. 

Wydajność modułów polikrystalicznych a monokrystalicznych

W tym kontekście wydajność to procent energii słonecznej, która zostaje przetworzona na energię elektryczną. Przykładowo: wiedząc, że w Krakowie nasłonecznienie wynosi 1000 W/m2 oraz znając wydajność, ustawienie i powierzchnię paneli możemy obliczyć ile energii elektrycznej zostanie wygenerowane przez pojedynczy panel lub instalację fotowoltaiczną.

Standardowe panele polikrystaliczne osiągają wydajność o wysokości 15-17 %. Te wartości wynikają z faktu, że kryształy wykorzystywane w metodzie produkcji ogniw polikrystalicznych nie zapewniają wystarczającej swobody ruchu elektronom. Im mniej kryształów – tym lepsza swoboda poruszania się elektronów, a co za tym idzie tym wyższa wydajność ogniwa. Drugim aspektem wypływającym na niższą wydajność modułów polikrystalicznych jest czystość kryształu, która jest mniejsza niż w kryształach tworzonych metodą Czochralskiego.

W przypadku modułów monokrystalicznych ich wysoka wydajność (w standardowych panelach do użytku komercyjnego 18-20 %) jest ich największą zaletą. Producenci ciągle rozwijają metodę, aby opracować coraz to „mocniejsze” moduły. W styczniu tego roku chiński gigant LONGi Solar ogłosił, że ich ogniwo monokrystaliczne osiągnęło rekordową wydajność 24,06%!

Kolejną przewagą paneli monokrystalicznych jest niższy współczynnik temperaturowy. Panele fotowoltaiczne tracą wydajność wraz z nagrzewaniem się ogniwa (a to potrafi się bardzo nagrzać w letni, upalny dzień!) – co odbija się na produkcji energii elektrycznej. Wyżej wspomniany niższy współczynnik temperaturowy oznacza to, że technologia mono lepiej radzi sobie przy wyższych temperaturach.

Wygląd poli a mono

Ogniwo polikrystaliczne jest idealnie kwadratowe a za sprawą powłoki antyrefleksyjnej panele polikrystaliczne mają jasny, niebieski kolor. W procesie produkcji ogniwa monokrystalicznego wycina się płytki przewodnika z walca – stąd charakterystycznie zaokrąglone rogi ogniwa.

Wygląd ogniw jest sprawą wyjątkowo indywidualną. W ekipie SolarTree Solutions dzielimy się a fanów klasycznych, błękitnych modułów (pięknie wyglądają np. na stelażach w ogrodzie) oraz tych, którzy wolą ciemne, jednolite moduły (w sam raz na ciemne dachy lub przy nowoczesnym designe).

Dla tych ostatnich producenci oferują panele „full black”. Są to monokrystaliczne ogniwa o czarnej ramie i ciemnym dnie modułu, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko.

Skontaktuj się z nami:

Tags: , , ,