Jakie taryfy oferuje nam Tauron? Jaką wybrać?

Polskie przedsiębiorstwo energetyczne Tauron klientom prywatnym oferuje cztery taryfy dla domu. Każda z nich różni się od siebie, stąd dostajemy możliwość wyboru najbardziej odpowiedniej dla siebie.

Jednak, jakie są różnice między nimi i jak wybrać najlepszą?Zacznijmy od tego, jak należy poprawnie czytać zapis taryf:
“G” oznacza, że jest to taryfa dla domu (“G” pochodzi od “Gospodarstwa domowego”).
“1” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW). Dotyczy to tak naprawdę wszystkich gospodarstw domowych w Polsce i Europie.
“2” oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa, w ramach której są dwie (jedna niższa, druga wyższa) stawki za kilowatogodzinę (kWh) w ciągu doby.
“w” oznacza, że jest to taryfa weekendowa, czyli, że wyższą stawkę za prąd zapłacimy w ciągu dnia a niższą w nocy i w weekendy (czyli soboty i niedziele) oraz (w przypadku większości dostawców) w dni ustawowo wolne od pracy, czyli w święta. Dokładne godziny, w których obowiązuje każda ze stref należy dobrze sprawdzić ze swoim dostawcą prądu – godziny te często różnią się pomiędzy dostawcami i mogą się zmieniać wraz z porą roku czy miesiącem.

Jako pierwszą opiszemy taryfę G11 (która jest najczęściej wybierana, ze względów zwyczajowych Polaków)

Charakterystyką taryfy G11 jest jednostrefowe rozliczenie, czyli to, że przez całą dobę obowiązuje tylko jedna strefa czasowa i jedna stawka za kilowatogodzinę(kWh), niezależnie od godziny, w której ma miejsce to zużycie. Jest to więc najprostsza w użyciu i zrozumieniu taryfa dla domu.
Czyli: Jeżeli w domu jest „przemiał” ludzi, tzn. domownicy wychodzą o różnych porach i o różnych wracają np. ojciec wychodzi o 6, wraca o 14, matka o 8, wraca o 18, syn wychodzi o 16, a wraca o 24.
Taryfa G11 jest natomiast raczej przeznaczona dla domów, w których:
• Zużycie prądu jest nieregularne, to znaczy że trudno określić, w jakich godzinach to zużycie jest znaczne,
• Nie jest możliwe zaplanowanie regularnego używania sprzętu AGD i innych energochłonnych urządzeń na godziny wieczorne i nocne.

Wspólne dla taryfa G11, G12 i G12w jest natomiast to, że są one przeznaczone dla domów o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kilowatów (kW) – jednak warto wiedzieć, że praktycznie nie zdarza się, aby mieszkanie lub dom mieszkalny miał moc umowną powyżej 40kW, bo jest to po prostu bardzo dużo.

Kolejną taryfą oferującą nam Tauron jest taryfa G12, która wygląda następująco:

Taryfa G12 dzieli dobę na strefę nocną i strefę dzienną i podczas obowiązywania każdej z tych stref jest inna cena za kWh, wyższa w dzień i niższa w nocy. W jakim przypadku i kiedy w takim razie warto (zarówno jako dom lub firma) korzystać z taryfy G12?
Taryfę G12 warto wybrać więc wtedy, kiedy co najmniej 25% – 33% naszego dobowego zużycia energii elektrycznej ma miejsce w godzinach nocnych lub wieczornych (czyli, najczęściej, po 22:00 i przed 06:00, oraz w godzinach 13:00 – 15:00). W tym miejscu warto stwierdzić, że w przypadku gospodarstw domowych za nawet 40% zużycia energii elektrycznej odpowiada sprzęt AGD (w tym pralka czy zmywarka). Chodzi więc o to, by używać tych urządzeń (oraz innych energochłonnych przedmiotów) w wyżej wymienionych godzinach.
Czyli: Jest to taryfa dla osób, które większość dnia spędzają poza domem, tj. mają określone godziny pracy w ciągu dnia. Wszelkiego rodzaju urządzenia np. pralka czy zmywarką włączają na noc, ponieważ w godzinach do 22 są one niedostępne w domu.

G12w to odnoga taryfy G12, z tym że użytkownik ponosi niższe koszty użytkowania za energię elektryczną również w weekend, nie tylko w porze wieczorowej.

Taryfa G12w jest popularną w Polsce taryfą energii elektrycznej dla domu, w ramach której płacimy niższą stawkę za zużycie prądu w godzinach wieczornych, nocnych i w weekendy.
Poniżej dowiesz się, co to jest za taryfa, dla kogo jest ona przeznaczona, czy warto ją wybierać, czym się ona różni z niektórymi innymi taryfami, jakie są godziny obowiązywania poszczególnych stref i jak znaleźć najlepszą cenę za kilowatogodzinę (kWh) w taryfie G12w
Czyli: mamy dwie strefy czasowe: dzienną (droższą) i nocną (tańszą), która obowiązuje również w weekend, czyli przez wszystkie godziny w soboty i niedziele. Będzie ona odpowiednia dla osób, które potrafią dobrze zaplanować pracę swoich urządzeń typu AGD (oraz innego energochłonnego sprzętu), czyli na przykład pralki czy zmywarki tak, żeby używać ich przeważnie w tygodniu wieczorem i w nocy oraz w weekend (oraz w tygodniu w godzinach południowych – dotyczy to niektórych dostawców prądu, jak zostało to zauważone wyżej)

 

Ostatnią taryfą oferowaną nam przez dystrybutorów energetycznych jest G13

Dystrybutorzy energii proponują zazwyczaj 3 strefy czasowe. Przedstawiają się one następująco:

▪ poranny szczyt zapotrzebowania – strefa średnich cen. Szczyt przedpołudniowy występuje przez 6 h w przedziale dnia, od poniedziałku do piątku.

▪ wieczorny szczyt zapotrzebowania – strefa wysokich cen. Szczyt wieczorny odpowiednio 5 h/doba (od 01.10 do 31.04) lub 3 h/doba (od 01.10 do 31.04) w ciągu dni roboczych.

▪ pozostałe godziny doby – strefa niskich cen. W przypadku taryfy G13 okres taniej energii wynosi w skali roku ok. 17 h/dobę, uwzględniając święta oraz soboty i niedziele. W okresie zimowym, od 01.10 do 31.04 udział ten wynosi ok. 16 h/doba. W przedziale dni tygodnia od poniedziałku do piątku wynosi 13 h/dzień, poza sezonem zimowym (od 01.04 do 30.09) jest to 15 godzin.
Konstrukcja taryfy G13 zapewnia stosunkowo elastyczny sposób korzystania. Jest ona przygotowana pod użytkowanie kotłów i akumulacyjnych pieców elektrycznych, jak i pod stosowanie pomp ciepła. Wynika to z układu 3 przedziałów cen energii: szczytu porannego, wieczornego i pozostałych przedziałów (obniżona).
Strefa średnich cen nazwana również szczytem przedpołudniowym w przypadku okresu letniego który obowiązuje od 01.0430.09, strefa obowiązuje od godz. 7-13. Strefa cen niskich obowiązuje od 13-19, a także od godz. 22-7. Ceny wysokie w okresie letnim taryfikowane są od godz. 19-22. Reasumując stawka najwyższa naliczana jest tylko 3h w ciągu doby. W taryfikatorze zimowym czas obowiązywania poszczególnych stref trochę różni się względem okresu zimowego – jest on następujący: ogólnie za okres zimowy traktuje się czas od 01.10.-30.09., gdzie strefa średnich cen jest analogiczna jak w przypadku okresu letniego. Natomiast wysokie ceny obowiązują od godz. 16-21, a niskie od 13-16, a następnie od 21-7.

Taryfa ta najbardziej opłaca się osobom potrafiącym optymalnie zarządzać swoim czasem, a biorąc pod uwagę fakt dosyć elastycznych godzin poszczególnych stref, a zwłaszcza stosunkowo krótkich stref cen wysokich, opcja ta wydaje się być odpowiednia niemalże dla wszystkich gospodarstw domowych, gdyż pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. Niestety do jej mankamentów należy ograniczony obszar terytorialny jej występowania oraz konieczność posiadania trójfazowej instalacji elektrycznej w budynku wraz z trójfazowym licznikiem. Wymienione powyżej wymogi dyskwalifikują wiele gospodarstw domowych chcących skorzystać z oferty.
Czyli: Taryfa polega na podziale na 3 strefy, tj. można korzystać z prądu (mniej się płaci) w 3 określonych okresach w ciągu doby (od danej godziny do danej godziny x3), godziny te zmieniają się w ciągu pór roku (okres letni i okres zimowy). Jest to taryfa dla osób pracujących np. zdalnie z domu, ale wymaga dużej dyscypliny.

 

Skontaktuj się z nami:

Tags: , , , ,