Instalacja fotowoltaiczna – jak zacząć produkcję własnej energii elektrycznej?

Na coraz większej ilości polskich domów zaczynają być widoczne instalacje fotowoltaiczne. Z roku na rok zwiększająca się popularność elektrowni słonecznych spowodowana jest większą świadomością konsumentów, wzrastającymi cenami prądu oraz programami dofinansowującymi ten rodzaj inwestycji. Jeżeli jesteś tutaj oznacza to, że zastanawiasz się od czego należałoby zacząć przygodę z fotowoltaiką.

Poniżej przedstawiamy: 6 kroków do własnej energii elektrycznej!

Krok pierwszy: Analiza zapotrzebowania na energię elektryczną

Jest to pierwsza czynność, którą należałoby przeanalizować przed przystąpieniem do inwestycji. Sprawdź swoje rachunki za energię elektryczną z ostatniego roku. W szczególności zwróć uwagę na:

 - zużycie energii elektrycznej za okres ostatniego roku (podawane w kWh);
- moc umowną (instalacja PV nie może być wyższa niż moc podana na rachunku – oczywiście można ją powiększyć u operatora składając odpowiednie dokumenty);
- taryfę;
- ilość faz.

Krok drugi: Dobór instalacji

Spójrz na swój dach: zlokalizuj go względem stron świata, pomierz jego powierzchnię, sprawdź występujące zacienienia. Instalację fotowoltaiczną dla domu dobieramy na podstawie znanego zapotrzebowania na energię oraz możliwości posadowienia instalacji. Idea doboru mocy instalacji polega na tym, aby zaprojektowana instalacja była w stanie wyprodukować tyle energii elektrycznej ile realnie zużywa Twój dom (z delikatnym zapasem na tak zwane „bilansowanie” prosumenckie). Jeżeli nie masz miejsca na dachu – weź pod uwagę możliwość instalacji na gruncie.

Krok trzeci: Finansowanie

Instalacje fotowoltaiczne można wziąć w kredycie lub w leasingu (dla firm). Raty kredytu mogą pokryć się z wysokością Twoich rachunków za energię elektryczną. Dzięki temu nie odczujesz różnicy, czy płacisz do operatora sieci czy do banku jednocześnie spłacając własną elektrownie słoneczną.

 Krok czwarty: montaż

 Audyt, dobór odpowiednich komponentów, uzyskanie finansowania są oczywiście ważnymi częściami projektu „własna elektrownia słoneczna”, ale tak naprawdę to montaż jest naszym zdaniem najważniejszym aspektem. Instalacje projektowane są na 25 lat nieprzerwanej pracy. Jakość komponentów – chociaż oczywiście ważna traci swoją wartość (w tym często gwarancję) przy nieprawidłowym montażu! Instalacja powinna być zamontowana na certyfikowanych systemach montażowych przez wykwalifikowaną ekipę z uprawnieniami. Po zakończeniu montażu powinny być zrobione pomiary, które poświadczą dobre i bezpieczne działanie instalacji.

Krok piąty: Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej

Po zakończonym montażu należy złożyć komplet dokumentów przyłączeniowych do OSD. Dokumenty zwierają schemat instalacji, charakterystykę użytych komponentów oraz podpisy instalatora. Do 30 dnia od złożenia kompletu dokumentów operator sieci ma obowiązek wymienić licznik domowy na licznik dwukierunkowy (zliczający energię wysłaną i energię pobraną z sieci). Dopiero w tym momencie możesz włączyć instalację i cieszyć się z własnej energii!

Krok szósty: Oszczędzanie i monitorowanie

Kiedy instalacja fotowoltaiczna zaczyna produkować energię elektryczną zaczynasz oszczędzać na energii, którą normalnie kupiłbyś od operatora. Bardzo ważnym aspektem jest obserwowanie pracy instalacji. Możesz to zrobić przez aplikacje (przy falowniku przyłączonym do internetu) lub na wyświetlaczu inwertera. Monitorowanie oraz analiza danych jest istotnym czynnikiem – dzięki temu wiemy jak pracuje nasza instalacja i jaką oszczędność nam generuje. Dla firm montujących instalacje PV możliwość przyłączenia falownika do internetu oraz zdalny podgląd pracy jest również odpowiedzią, czy moduły pracują jak powinny i w razie nieścisłości możliwość szybkiej reakcji.

Krok siódmy: BONUS! DOFINANSOWANIE!

Jeżeli masz już instalację przyłączoną do sieci możesz pozyskać zwrot 5000 zł w ramach programu „Mój Prąd”. Dodatkowo koszt instalacji możesz odliczyć od podstawy opodatkowania, dzięki Uldze Termomodernizacyjnej!

Poznaj ofertę dla Twojego domu

 Pracujemy metodą „pod klucz”, co oznacza, że zajmiemy się każdym powyższym krokiem. Rzetelnie i sprawnie. Napisz do nas i umów się na bezpłatny audyt: biuro@solartree.pl 

Przeczytaj więcej o instalacji dla domu: https://solartree.pl/oferta-dla-domu/

Skontaktuj się z nami:

Tags: , , , , ,