FAQ — o to pytacie najczęściej:

1. Fotowoltaika - co to jest?

Fotowoltaika to nazwa technologii wykorzystującej moduły fotowoltaiczne, które przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna o odpowiedniej mocy w większości przypadków pozwala na wyprodukowanie energii elektrycznej wystarczającej na pokrycie bieżącego zapotrzebowania lub większej, która zostanie oddana do sieci elektrycznej, czyli właściwie sprzedana operatorowi.

2. Jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej?

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku ważnych czynników:
- użytych komponentów,
- wielkości i rodzaju instalacji dobranej na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną,
- rodzaju systemu montażowego (na dach lub grunt),
- techniki montażu.

W skrócie koszty instalacji należy szacować indywidualnie dla konkretnego przypadku. Zwracamy uwagę, że instalacje fotowoltaiczną mają pracować dla Państwa przez najbliższych 25 lat, dlatego JAKOŚĆ montażu jest czynnikiem kluczowym.

3. Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ceny modułów fotowoltaicznych wahają się w zależności od producenta pomiędzy 500 a 1800 zł netto. Natomiast sama cena za jeden panel nie jest odpowiednim kryterium oceny jakości modułu. Porównując moduły ze sobą należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich sprawność, gwarancję oraz opinie o producencie. Nie polecamy wyboru modułów od nieznanych, małych producentów ze względu na mniejszą możliwość późniejszego egzekwowania gwarancji.

4. Jaki falownik do fotowoltaiki? 

Dobór falownika zależy między innymi od rodzaju i wielkości instalacji, rozłożenia modułów względem stron świata, ilości połączonych ze sobą szeregów. Zupełnie inny inwerter dobralibyśmy w przypadku instalacji 5 kWp skierowanej na południe pod kątem 30 stopni a instalacji 5 kWp rozłożonej na dwóch połaciach: wschodniej oraz zachodniej. W doborze odpowiedniego falownika dla Państwa instalacji oferty kierujemy się kryteriami odpowiedniej specyfikacji technicznej i jakości.  Pracujemy na największych markach: Fronius, SolarEdge, Growatt czy Huawei.

5. Panele mono- czy polikrystaliczne? 

Panele monokrystaliczne cechują się wyższą wydajnością (co ma znaczenie, jeśli dysponujemy małą powierzchnią dachu lub gruntu) oraz większą estetyką (często są one tak zwane „full black” – charakterystyczna głęboka czerń), są jednak droższe niż panele polikrystaliczne. Zaletą paneli polikrystalicznych jest natomiast cena, ale nadal mimo rozwoju technologii ustępują panelom monokrystalicznym pod względem wydajności. Przy wyborze ważniejszy jest zakup paneli dobrej jakości rekomendowanego producenta niż to czy są one mono- czy polikrystaliczne.

6. Czy fotowoltaika się opłaca?

Tak. Inwestycja w odpowiednio dobraną instalację fotowoltaiczną zwraca się po ok. 7-8 latach, nawet na naszej szerokości geograficznej i w naszych warunkach oświetleniowych. Instalacje projektujemy tak, aby zapewnić Państwu całość zapotrzebowania na energię w skali roku. Rozliczenie prosumenckie pozwala Państwu na magazynowanie energii, która jest wyprodukowana w nadwyżce w miesiącach letnich oraz odbiór tej nadwyżki (80 lub 70% w zależności od mocy instalacji) w miesiące, w którym mamy mniej słońca. Dzięki temu rozliczeniu możemy zmniejszyć nasze rachunki do wysokości opłat abonamentowych.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu, w którym pokazujemy wyliczenia dla domu jednorodzinnego:

7. Jakie panele fotowoltaiczne? 

Krótkie wyjaśnienie na temat doboru paneli fotowoltaicznych znajdziecie Państwo w punkcie 3 i 5 tego FAQ. Dobór paneli jest indywidualny i zależy również od rodzaju i wielkości instalacji oraz dobranego systemu. 

8. Ile paneli fotowoltaicznych dla domu? 

Liczba paneli fotowoltaicznych zależy od wielkości instalacji oszacowanej na podstawie indywidualnego zużycia energii elektrycznej (bieżącego czy też zakładanego). Przeciętne zużycie w domu jednorodzinnym zależy od posiadanych sprzętów zasilanych energią elektryczną, liczby mieszkańców czy rodzaju zastosowanego ogrzewania. Liczba paneli zastosowanych w instalacji zależy też od ich mocy znamionowej i rodzaju zastosowanego systemu. Można założyć, że czteroosobowa rodzina (2 + 2), która w domu ma ogrzewanie gazowe zużywa około 4000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. W przypadku takiego zapotrzebowania zaproponowalibyśmy instalację o mocy 4,355 kWp, która składa się 13 modułów Seraphim Eclipse o jednostkowej mocy 335 W. Instalacja ta (ukierunkowana na południe) w ciągu roku wyprodukuję energię, która w całości pokryje zapotrzebowanie.

9. Jak działa fotowoltaika? 

Prąd stały (DC) wytwarzany przez panele fotowoltaiczne z energii promieniowania słonecznego w falowniku (inwerterze) jest zamieniany na prąd przemienny (AC), czyli taki jak w domowym gniazdku. Następnie darmowa energia elektryczna zostaje wykorzystana przez urządzenia domowe i wysłana do sieci elektroenergetycznej, gdzie jest magazynowana. Nadwyżkę tej energii możemy odebrać w dowolnym momencie do 365 dni od daty odczytu przez Operatora.

10. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? 

Cena instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim uzależniona od jej wielkości, a także od sposobu montażu (na przykład rodzaju pokrycia dachowego) czy dobranego systemu. Wszystkie Państwa zapytania rozpatrujemy indywidualnie i takie też są oferty przygotowywane przez naszych doradców. Napisz do nas: biuro@solartree.pl

11. Jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze? 

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w punkcie 3, 5 i 7.

12. Dotacja na fotowoltaikę? 

Uzyskanie dotacji na fotowoltaikę nie należy do łatwych, ale i bez dofinansowania inwestycja się opłaca. Jeśli jesteście Państwo zdecydowani, ale nie dysponujecie wystarczającą sumą pieniędzy polecamy naszą ofert niskooprocentowanego kredytu w Alior Banku.

Wśród dotacji warto zapoznać się z ofertą dotacji oferowanych przez rząd, a wśród nich z programem Mój Prąd (www.mojprad.gov.pl) – dotacja w wysokości 5000 zł dla osób fizycznych, co oznacza, że w roku 2020 skorzysta z niej około 200 tysięcy rodzin.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje również inne programy wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii: Czyste Powietrze  i Prosument 2.

Na terenie województw, powiatów i gmin prowadzone są również samorządowe programy związane z dotacjami na fotowoltaikę dla osób fizycznych, rolników i firm – warto zatem poszukać lokalnych możliwości.

Warto pamiętać, że w przypadku gospodarstw domowych koszt instalacji możemy odliczyć od podstawy opodatkowania

13. Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych? 

Rozmiary paneli wahają się w zależności od producenta i liczby ogniw i wynoszą ok. 90-120 cm szerokości i ok. 140-200 cm długości, a ważą od kilkunastu do nieco ponad 20 kilogramów. Najczęściej stosowane modele chronione są od przodu przez szkło hartowane a z tyłu przez folię ochronną, istnieje natomiast również typ paneli chroniony szkłem hartowanym z obu stron (panele szkło-szkło), co sprawia, że jest on nieco cięższy.

 Kontakt

SolarTree Solutions
Sp. z o.o.

NIP: 675 17 09 073
REGON: 38391250800000
KRS: 0000795465

Skontaktuj się z nami

Napisz email:

Adres:

ul. Dzielskiego 1
31-465 Kraków

Skontaktuj się przez formularz: