Jak podczas budowy przygotować dom pod instalację fotowoltaiczną?

Podczas budowy domu musimy podjąć wiele kluczowych decyzji, które niejednokrotnie są uwarunkowane odgórnie (jak np. ogrzewanie elektryczne w przypadku braku możliwości przyłącza gazowego). Są jednak czynniki, na które jako inwestorzy mamy wpływ a które mogą nam ułatwić późniejszą inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Poniżej zamieszczamy subiektywny poradnik SolarTree pod tytułem: Jak podczas budowy przygotować dom pod instalację fotowoltaiczną.

Krok pierwszy: wybór działki

Przy wyborze działki, z punktu widzenia instalacji fotowoltaicznej, najistotniejsze jest, aby uniknąć na niej zacienień, które mogą tworzyć wysokie drzewa, inne budynki czy kominy. Jeśli działka jest pusta, warto pomyśleć o lokalizacji domu w odpowiedniej odległości względem innych zabudowań, drzew oraz słupów energetycznych. Moduły PV w stanowczej większości połączone są ze sobą szeregowo, więc cień nawet na jednym module może obniżyć pracę całej instalacji.

Krok drugi: projekt domu

 • Orientacja domu względem stron świata: dobrze wiemy, że podczas projektowania zwracamy uwagę na rozmieszczenie pokojów oraz salonu, tak aby były dobrze naświetlone. Warto jednak popatrzyć również na ukierunkowanie oraz naświetlenie dachu. Jeżeli planujesz założyć instalację fotowoltaiczną, to najlepiej byłoby przeznaczyć na ten cel połać skierowaną na południe. W przypadku, gdy działka nie pozwala na taki układ połaci dachowych to skierowanie ich na wschód oraz zachód również nie jest dużą przeszkodą dla dobrego działania instalacji fotowoltaicznej (więcej: https://solartree.pl/poludnie-wschod-czy-zachod-jakie-jest-najbardziej-optymalne-ulozenie-paneli-pv/)
 • Projekt dachu: podczas wizji wstępnych u naszych Klientów często spotykamy się z wielkimi, pięknymi, południowymi dachami, na których jest mnóstwo jaskółek i wykuszy. Niestety nie dość, że zabierają miejsce na dachu potrzebne do ułożenia modułów fotowoltaicznych to (co gorsza!) rzucają cień. Przy projektowaniu dachu dobrze wziąć pod uwagę, aby połać na której planowana jest instalacja PV była "czysta" oraz niezacieniona. Przemyśl miejsca, w których chcesz umieścić okna dachowe, komin przenieś (o ile to możliwe) na drugą stronę. Te proste zabiegi na poziomie projektowania sprawią, że będziesz mógł produkować efektywnie energię elektryczną bez konieczności dodatkowych optymalizatorów, które znacząco podnoszą koszt inwestycji. Jeżeli projektowany dom ma połać dachu skierowaną w stronę południową, warto dodatkowo dobrać optymalny kąt nachylenia tej połaci. Zależnie od lokalizacji na terenie Polski, kąt ten wynosi pomiędzy 20, a 40 stopni.  Szacowane zapotrzebowanie na energię elektryczną można wystarczająco dokładnie obliczyć, aby określić moc instalacji słonecznej oraz powierzchnię dachu potrzebną pod instalację. Na etapie projektowania dachu można uprościć późniejszy montaż fotowoltaiki. Odpowiednie rozmieszczenie krokwi pozwoli obniżyć koszty montażu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne.
 • Prowadzenie przewodów: ostatnim etapem przygotowania domu pod instalację fotowoltaiczną jest opracowanie miejsc do przeprowadzenia przewodów łączących elementy zestawu fotowoltaicznego. W celu zminimalizowania ilości instalacji natynkowych podczas montażu elektrowni fotowoltaicznej, już na etapie budowy domu, a w szczególności podczas wykonywania instalacji elektrycznej należałoby wykonać kilka rzeczy:
  -w rozdzielnicy elektrycznej budynku, do której będzie przyłączany inwerter przewidzieć miejsce na instalację dodatkowych aparatów: zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AC, zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe,
  -przewidzieć instalację falownika w pobliżu rozdzielnicy elektrycznej (nie dalej niż 10m),
  -przygotować orurowanie dla przewodów łączących panele z zabezpieczeniami DC znajdującymi się przy falowniku,
  -zapewnić dostęp do złącza kontrolnego uziemienia o wartości mniej niż 10 Oma w pobliżu inwertera (do 3m) lub w rozdzielnicy,
  -przewidzieć dodatkową rozdzielnicę elektryczną posiadającą certyfikat na napięcie 1000V DC do montażu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych DC oraz rozłączników bezpiecznikowych DC
  -Szczegóły na etapie instalacyjnym skonsultować ze specjalistą- SolarTree Solutions.

Krok trzeci: audyt i montaż

Jeżeli przygotowałeś już dom pod instalację fotowoltaiczną, pozostało ją w końcu zamontować. Profesjonalna firma zrobi audyt zapotrzebowania na energię, dobierze moc instalacji fotowoltaicznej oraz potrzebne komponenty, zainstaluje system fotowoltaiczny oraz złoży komplet dokuemntów potrzebnych do przyłączenia instalacji do sieci (więcej: https://solartree.pl/#takdzialamy)

Dodatkowo zajmiemy się za Ciebie pozyskaniem dofinansowania z programu "Mój Prąd". Dofinansowanie to wynosi 5000 zł i jest wypłacane przez NFOŚiGW po przyłączeniu instalacji do sieci.

Aby móc odliczyć koszt instalacji od podstawy opodatkowania w ramach Ulgi Termomodernizacyjnej instalacja fotowoltaiczna musi być wykonana już po odbiorze budynku.

Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami!

A jeżeli jednak chcesz wybudować dom z jaskółkami i dużą ilością okien dachowych to zawsze pozostaje Ci instalacja fotowoltaiczna na gruncie :) Takie instalacje również projektujemy!

Skontaktuj się z nami:

Tags: , , , , , ,